Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Szörnyszülött hívószavak, agyunkba döngölő jelzős szerkezetek, megbélyegző szókapcsolatok jöttek a világra.
„Kifejezéseinket kisajátítja a politika. A nyelv a kommunikáció helyett a monologizálás eszköze lett, állítja írásában Wilhelm Droste. Merthogy – s ezt már mi tesszük hozzá – Magyarországon mostanában szinte minden közszereplő kizárólag monologizál a közélet, a politika giccses, poros vagy fantáziátlanul szürke hátterű színpadán. A reményeket és illúziókat keltő békés rendszerváltás első éveiben még szörnyülködtünk a politikusok éles, fésületlen megszólalásain, tévévitákban is nyers, szokatlan kifejezésmódján.
A kilencvenes évek elején még (vagy már) a vitakultúrát kértük számon és sirattuk nekikeseredve. Most már nemcsak kultúra, de érdemi vita sincs. A politikai megszólalások favorizált, naponta művelt műfaja a személytelen közlemény lett. A párbeszédet máshol jellemző szenvedély gyűlöletté silányult. Szörnyszülött hívószavak, agyunkba döngölő jelzős szerkezetek, megbélyegző szókapcsolatok (bukott baloldal, maffiakormány) jöttek a világra.
Ezeknek a sokszor hamis, nem titkoltan bántó, kikezdő szándékú üzeneteknek a szókészlete, nyelvhasználata az, amit manapság a közélet iránt érdeklődve olvasunk és hallunk. Párbeszéd helyett otromba, kategorikus minősítések. Igazi létformája a monológ, ami jobbára eszement közleményekben ölt testet.”